GENOMİK BİYOBELİRTEÇLER GRUBU

Baş Araştırmacı: Yeşim Aydın Son

 

Üyeler: Dr. Levent Çarkacıoğlu, Ceyhun Gedikoğlu, Sait Can Yücebaş, Arif Yılmaz, Kerem Yıldız

 

Mezunlar: Gürkan Üstünkar, Ph.D. (IS), Onat Kadıoğlu, M.S. (BIN)

 

Doç. Dr. Yeşim Aydın Son liderliğinde faaliyet gösteren Genomik Biyobelirteçler Grubu  Bütünsel Genom İlişkilendirme çalışmalarına entegre edilmek üzere çok boyutlu ve geniş hacimli verilerin boyut indirgemesini sağlayacak veri madenciliği ve veri optimizasyonu yöntemleri geliştirmektedir.  

 

Grubumuz Bütünsel Genom İlişkilendirme yapan ve yeni geliştirilen AHP algoritması kullanarak SNP biyo-işaretleyicilerin önceliklendirilmesi ve ilişkilendirilmesini sağlayan Java tabanlı METU-SNP (http://metu.edu.tr/~yesim/metu-snp.htmadlı sistemi geliştirmiştir. METU-SNP aynı zamanda hastalıklarla ilişkili genlerin ve metabolik yolların bulunmasında da kullanılmaktadır.

 

Grubun sürmekte olan çalışmaları: 

 

(1) iSNP: METU-SNP uygulanmasında kullanılmak üzere gerekli olan güncel SNP ve metaverilerini tutan, güncelliğini korumak için kendisini üçüncü taraf veri tabanları ile otomatik olarak senkronize eden entegre SNP veri tabanı.

 

(2) pi-SNP (http://pi-snp.ii.metu.edu.tr/) :Bir masa üstü uygulaması olan METU-SNP'nin web servisleri üzerinden sunduğumuz Bütünsel Genom İlişkilendirme iletişim hattı ile sunularak kayıtlı kullanıcıların kendi verilerini yükleyip analizlerini gerçekleştirebilecekleri bir servistir.